STRONA W BUDOWIE
(KOLORY ARTYKUŁÓW)
(ZIELONY GOTOWY, ŻÓŁTY NIEUZUPEŁNIONY ALE CZYTELNY, CZERWONY BRAK)
Położenie na skraju puszczy nad meandrującą rzeką Wartą w otoczeniu jezior, stawów i potoków było przyczynkiem rozwoju rybactwa już w zamierzchłej przeszłości, zaraz po cofnięciu się lodowca skandynawskiego.
Wisła, królowa rzek polskich, pracujący na niej rybacy, a w szczególności opis ich trudnej i wymagającej sztuki budowania narzędzi i technik połowu ryb w... (nie mogę się rozczytać).
Czyż księżna naszych rzek nie zasługuje na takie wyróżnienie, tym bardziej że wspomagają ją liczne jeziora, stawy i potoki, na których gospodarowano wiele rodzin rybackich, związanych bezpośrednio lub pośrednio z Sierakowem.
Historia rodzin rybackich oraz założenie szkoły kształcącej nowe szeregi specjalistów w dziedzinie chowu i hodowli oraz połowu ryb dały podstawy do stworzenia placówki, zatrzymującej czas i eksponującej walory trudnego zawodu.
Muzeum Rybactwa i Ochrony Wód zostaje otwarte 24 czerwca 2023 roku.
Po hucznym otwarciu czas przystąpić do pracy: gromadzenie eksponatów, naprawa i konserwacja to jedna strona medalu.
Drugą stroną medalu jest opisywanie narzędzi i materiałów zgodnie z ich przeznaczeniem oraz historią.
Miejsce, w którym mieści się muzeum, to wyremontowany zbiór ewangelicki, który powstał w 1785 roku na potrzeby
Gminy Wiernych, którzy przywędrowali do Sierakowa i okolic z Europy Zachodniej, i znaleźli tutaj
bezpieczne zamieszkanie i pracę.
Odbudowa świątyni trwała dwa lata i była szczegółowo kontrolowana przez konserwatora zabytków, co pokazuje obszerny materiał zdjęciowy, który zaprezentujemy w kolejnych odsłonach!
Przygotowaliśmy dla Państwa cztery elementy edukacyjno-poznawcze:
Wracając do zbiorów muzealnych, można je podzielić na kilka grup:
Zgromadzone eksponaty pochodzą z różnych źródeł. Największa ilość eksponatów została przekazana przez
Wójta Gminy Chrzypsko Wielkie.
Pozostałe eksponaty otrzymaliśmy z rąk prywatnych właścicieli gospodarstw rybackich i absolwentów szkół rybackich oraz rodzin związanych z rybołówstwem.
Większość narzędzi i sprzętu została wykonana bezpośrednio przez rybaków. Powodem był brak przemysłu produkującego narzędzia rybackie, z tego powodu z eksponatami związana jest mocna więź emocjonalna, sentymentalna. Ponad to rybacy wykazywali się wiedzą praktyczną i kreatywnością oraz trafnością wyboru odpowiednich materiałów przy tworzeniu narzędzi.
Podane powyżej fakty są tak dużym przyczynkiem do różnorodności i nazewnictwa narzędzi rybackich stosowanych na terenach Polski przed i powojennych.
Bardzo często spotykamy się z określeniami rybacy: Wiślani, Warciani, Bobrzańscy, Znadbugu, prypeci, czy dniestru.
Jak w wielu przypadkach przy badaniach, jest to klucz do rozwiązywania zagadek pochodzenia nazw i kształtu narzędzi oraz zastosowania.
Działalność Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód jest ukierunkowana na działania związane z edukacją, poznaniem zagadnień zawartych w nazwie muzeum. Jak realizujemy nasze założenia?
Powyższa oferta skierowana jest w kierunku związaną z osobami lub grupami chcącymi poznać bliżej te zagadnienia.
Zgodnie z greckim tłumaczeniem muzeum to "świątynia", miejsce gromadzenia przedmiotów uznanych za ważne dla historii kultury, sztuki, nauki i przyrody.
Nasze działania są tak ukierunkowane, aby gromadzić dobra materialne i niematerialne. Zgromadzone zbiory opisujemy, i jak jest potrzeba to delikatnie zabezpieczamy.
Po opisaniu i zabezpieczeniu, są udostępniane zwiedzającym, opatrzone opisem i komentarzem przewodnika.